Molnár Ferenc mindenki által ismert regényében fogalmazta meg azt, hogy a fiataloknak szüksége van egy olyan térre, ahol együtt lehetnek, sportolhatnak, közösségi élményt élhetnek meg. A Pál utcai fiúknak ez a grund volt.
Sok kisvárdai fiatalnak a Besi pálya jelentette és jelenti a grundot. Idősebb és nyugdíjba vonult kollégáink elmondása szerint már az ő gyermekkorukban is jelentős szerepet játszott a régi, majd az 1980 utáni új pálya. A sport személyiségfejlesztő erejéről sokan és sokat írtak. Az egészség megőrzése, a koordináció és a kondíció fejlődése csak egy része a mozgás jótékony hatásainak. Az igazi ereje a lélek nemesítésében, az önbizalom fejlesztésében, saját határaink megismerésében, önmagunk reális értékelésében, mások elfogadásában van. Aki sportol, nemcsak megismeri képességeit, hanem uralni és irányítani is megtanulja azokat. Az élet számos területén kétségbe vonhatják képességeinket, vagy éppen túlértékelhetnek minket, a sportban elért sikereket senki nem kérdőjelezheti meg, nem lehet alul vagy felül értékelni azokat. A stopper a mérőszalag, a megemelt súly vagy a leúszott táv nem hazudik. Ahhoz, hogy a Pál utcai fiúkat továbbra is Boka Jánoshoz hasonló, pozitív tulajdonságokkal rendelkező emberek vezessék, és Nemecsekhez, Csónakoshoz hasonló ˝katonáik˝ legyenek, minél több ilyen ˝grundra˝ van szükség.
Az iskola 110. születésnapjával körülbelül egyidőben ünnepli a besis atlétika a 100. évfordulóját. A Bessenyei Gimnáziumban már az 1920-as évektől működik atlétika szakosztály. Az első sportkör névadója Mudin István, az 1906-os athéni nem hivatalos olimpia ezüst- és bronzérmes atlétája volt. Az intézmény kezdetektől fogva rendelkezett tornateremmel, volt, hogy internátusi termek átalakításával két helyiség is szolgálta a testnevelés oktatását. 1933-ban épült az első sportpálya, a maihoz képest 180 fokkal elfordítva. 1980-ban adták át az első szabványos méretű atlétika pályát.
Gimnáziumunk atlétái számtalan hazai és nemzetközi sikert értek el az elmúlt 100 év során. Az első aranykor az 1980-as években és a 90-es évek elején volt. Csucska Bogát tanár úr vezetésével országos hírű, válogatott sportolókkal rendelkező, számtalan országos bajnokságot nyerő atlétika csapata volt a Besinek.
A 2000-es évek közepétől ismét megélénkült az atlétika élet a Bessenyei Gimnáziumban. A diákolimpián újra érmeket kezdett nyerni az iskola atléta csapata. 2016-ban hihetetlennek tűnő hírt kaptunk: az eddig elért eredményeknek köszönhetően, szabványos, rekortán borítású atlétika pályát, futófolyosót építenek iskolánkban. Az ígéret rövid idő alatt megvalósult, 2018 márciusában átadták a vadonatúj, teljesen felszerelt, nemzetközi versenyek lebonyolítására is alkalmas atlétikai centrumot.
Rendelkezésünkre áll:
- szabványos méretű, körben hat, a célegyenesben nyolc sávos, rekortán borítású, kivilágítható futópálya,
- magasugró, rúdugró domb,
- két darab távolugró pálya,
- dobóhelyek (gerely, diszkosz, kalapács, súly),
- szabványos méretű füves labdarúgó pálya,
- 20×40 méteres játéktérrel rendelkező fedett sportcsarnok,
- 84 méter hosszú 4 sávos futófolyosó távolugrógödörrel, magasugró dombbal, kondicionáló teremmel.
Az Atlétikai Centrum megnyitóján Maklári Dániel diákolimpiai bajnokunk tart bemutatót Az Atlétikai Centrum 2021 júniusában
A feltételek ugrásszerű javulásának hatására újabb sikeres korszak kezdődött el. 2018 óta újra válogatott szintű, országos bajnokságokon, diákolimpiákon és nemzetközi versenyeken érmeket szerző, magas szintű sportolóink vannak. Az atlétika felnőtt bajnokságokon az indulást minden versenyszámban komoly szintekhez kötik. 2018 óta már négy 15-18 éves diákunknak van olyan eredménye, amivel elindulhat a felnőttek között. Saját korosztályukban pedig halmozzák a jobbnál jobb eredményeket.
Ha egy intézménynek ilyen létesítményei vannak, szinte kötelessége versenyeket rendezni. Az utóbbi 3 évben rendeztünk már Nemzetközi Atlétika Besi Kupát, Tankerületi Atlétika Versenyt, Megyei Kisiskolák Atlétika Versenyét.
A város egyéb sportegyesületei is kihasználják a centrum nyújtotta edzéslehetőségeket, labdarúgó és kézilabda utánpótlás csapatok rendszeresen tartják foglalkozásaikat a létesítményben.
Az Atlétikai Centrum nemcsak a diáksportot és az élsportot segíti. Teret kap itt a tömegsport is: a lakosság ingyenes regisztrációval minden nap használhatja a futópályát.