Kiváló infrastruktúra, szemléletváltás a testnevelésben
Az utóbbi évek jelentős infrastrukturális fejlődést eredményeztek iskolánk életében. Az átadott Atlétikai Centrum és a bővített tornaterem új lehetőségeket teremtett. A három részre elválasztható csarnokban immár zavartalanul dolgozhatunk balesetveszély nélkül. A futófolyosó és a rekortán atlétikai pálya szintén minden igényt kielégít. A régi „kis” tornaterem tornaszerekkel felszerelve várja az osztályokat és a versenyezni vágyókat. Szinte hihetetlen, hogy néhány évtizede csupán egy kis tornaterem és a sportudvar látta el ezeket a feladatokat.
A pozitív változás nemcsak a környezetben fedezhető fel. Az utóbbi éveket a szemléletváltás jellemzi a testnevelésben. A társadalom változásaira reagálva előtérbe került a felfedeztető tanulás, a monoton, személytelen szériamunka helyett szabad és önálló tevékenység. Fontos a kooperatív tanulásszervezés, egymás tanítása.
A jelenkori testnevelés egészségorientált. Fontos az egészséghez szükséges ismeretek átadása, az egészséghez szükséges állapot elérése.
A NETFIT mérések segítségével képet kaphatunk tanulóink fittségi állapotáról, segítve az egészségtudatos életvezetés kialakítását. A korábban standardok szerinti osztályozást felváltotta az önmagához mért fejlődés értékelése.
A mindennapos testnevelés bevezetésével több óraszámban foglalkozhatunk a fiatalokkal. 3+2, illetve 4+1-es rendszerben oktatunk, ami 1 vagy 2 délutáni, választott sportággal eltöltött órát jelent. Igyekszünk alkalmazkodni az igényekhez, kínálatunkban megtalálható darts, aerobic vagy kondicionális edzés a klasszikusnak tekinthető sportágak mellett. A sportjátékok közül a csekélyebb hagyományokkal bíró röplabdázás is kedveltté vált, a lányok és a fiúk is szívesen látogatják az edzéseket. Teljesen a kezdő szintről indulva több éve nevezünk csapatainkkal a diákolimpiára. Őrizve a hagyományokat működtetjük korábbi szakosztályainkat.
Labdarúgás
A labdarúgás mindig nagyon népszerű sportág volt és az is maradt napjainkban is. A sportág népszerűségét bizonyítja az iskolában tanuló igazolt labdarúgók száma is, lányoknál és fiúknál egyaránt. Az iskolát képviselő csapatokat ezekre a gyerekekre lehet építeni. Ők, kiegészülve az amatőr labdarúgókkal, alkotják a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium labdarúgó csapatait. A heti rendszerességgel szervezett edzések, edzőmeccsek és a több csapatos labdarúgó tornák biztosítanak felkészülési lehetőséget a főbb versenyekre, a Diákolimpiára és az MLSZ Fair Play Cup-ra. A pandémiás időszakban a versenyek elmaradtak, de előtte évről évre a megyei döntőket sikerrel megvívva képviselték a csapatok az iskolát az országos döntőben. A szakosztályi tevékenység keretein belül a labdarúgás mellett a diákok megismerkedhetnek a lábtollabda és a teqball sportágak rejtelmeivel is.
Az elmúlt évek legnagyobb sikerei:
- Leány MLSZ Coca-Cola Cup kispályás labdarúgó torna országos I. hely
- Fiú MLSZ Fair Play Cup kispályás labdarúgó torna országos III. hely
- Leány MDSZ Diákolimpia kispályás labdarúgó torna országos V. hely
- Fiú MDSZ Diákolimpia kispályás labdarúgó torna országos VI. hely
- Fiú MDSZ Diákolimpia kispályás futsal torna országos V. hely.
Kézilabda
Kézilabdában is rendszeresen indulunk a diákolimpián. Játékosaink többnyire a városi egyesület utánpótlás csapataiban edzenek, versenyeznek, de szívesen képviselik iskolánkat is a megmérettetéseken.
Leány kézilabdásaink között néhányan a sportkollégium lakói, ők a KKC serdülő, vagy ifjúsági első osztályú csapatában játszanak. A felnőtt élvonalban szereplő együttesben volt diákunk Soltész Petra is rendszeresen pályára lépett.
A fiúk közül többen tagjai az idén NB-II-ben idén bronzérmet szerzett felnőtt csapatnak, de korábban is meghatározó részét alkották a másodosztályban többször is bajnokságot nyert ifjúsági, vagy felnőtt csapatoknak. Sokan közülük a gimnáziumi évek után is aktívan sportolnak.
Megjelent a strandkézilabdázás is a versenyrendszerben, ami szintén megnyerte a diákok tetszését. A fiú csapatunk 2015- ben 6. helyezést ért el az országos döntőben.
Kép nincs
A fiú strandkézilabda csapat tagjai: Lipécz Ákos, Belinszky Márk, Gyebnár István, Dévényi Tamás, Petykó Tamás, Kapdos János, Tarapcsák Krisztián, Lipécz Máté.
Torna a Besiben
Testnevelőként nagyon felemelő hallani diákjainktól, hogy általános iskolásként mennyire várták már, hogy a Besiben tornázhassanak. A diákok szívesen látogatják a jó hangulatú edzéseket és táborokat. A foglalkozásokat heti 8 órában tartjuk, amit 30-35 tanuló látogat rendszeresen. Tornászaink hivatalos előkészületi versenyeken és házi versenyeken mutatják be gyakorlataikat, de az „igazi” megmérettetés a torna diákolimpia.
Versenyzőink a megyei döntőkön több mint 10 éve I. helyezést érnek el, az utóbbi években az országos elődöntőkön, döntőkön rendre a dobogón végeznek. Fiú csapatunk a 2018/2019. tanévben A”és „B” kategóriában is diákolimpiai bajnok lett.
Az egyéni összetett versenyben is szép eredmények születtek. A gimnázium történetében először 2017-ben Tamás István Gergő elnyerte a torna diákolimpiai összetett bajnoka címet. 2018-ban Balogh Dávid, 2019-ben Lőrinczi Sándor lett ezüstérmes.
Ezek a versenyek jó alkalmat nyújtanak a tapasztalatszerzésre, a közösségfejlesztésre és nem utolsósorban iskolánk hírnevének öregbítésére.
Tornászaink a városi eseményeken látványos bemutatóval szórakoztatják a közönséget és népszerűsítik iskolánkat és a tornasportot.
V-VI. KORCSOPORTOS LÁNY TORNÁSZCSAPATOK 2016/2017
Atlétikai reneszánsz
A Bessenyei Gimnáziumban az atlétika sportág újra fénykorát éli. Vadonatúj nemzetközi szintű Atlétikai Centrumunkban remek körülmények között, mindennapos edzéseken készülnek versenyzőink a megmérettetésekre.
Az iskola tanárai sportegyesületet is alakítottak Atlétikai Centrum Kisvárda Sportegyesület néven, hogy a diákversenyeken kívül a Magyar Atlétikai Szövetség által rendezett bajnokságokon is versenylehetőséghez jussanak tanulóink.
A sportágon belül főleg az ugrószámokkal és a sprintfutásokkal foglalkozunk, de a dobószámokban is eredményes diákjaink vannak.
Magasugró, távolugró, gerelyhajító és svédváltó csapataink minden évben jól szerepelnek a megyei és országos versenyeken. Ezekben a versenyszámokban az utóbbi években 3 bronzérmet is nyertünk a Diákolimpián.
Az egyéni számok közül a magasugrás a legeredményesebb. Maklári Dániel a Diákolimpián arany és bronzérmet is nyert, legjobb eredménye 202 centiméter, melynek köszönhetően meghívást kapott a magyar ifjúsági válogatottba. Tóth Zsombor az Országos Ifjúsági Bajnokságon szerzett bronzérmet, legjobb eredménye 195 centiméter.
Lipécz Lívia még általános iskolásként, de nálunk készülve lett Diákolimpiai bajnok kislabdahajításban, 65 méteres diákolimpiai csúccsal.
A sprinterek közül Orosz Csaba és Ablonczy Lili már 15 évesen teljesítette a felnőtt versenyeken való induláshoz szükséges szintet.