A Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium iskolai könyvtára lépést tart az információs technológiák fejlődésével. Egy nagyobb tanulócsoport befogadására alkalmas olvasótermünk felszereltsége interaktív táblával bővült, mely tanórák és könyvtári foglalkozások alkalmával segíti a modern prezentálást.
Az iskolai könyvtár olvasóterme
Iskolai könyvtárunk állománya az elmúlt 10 év során jelentősen frissült. A selejtezett állomány pótlása igényes klasszikus és kortárs szépirodalom, valamint pedagógiai szakirodalom, és tudományos ismeretterjesztő irodalom beszerzésével történt meg, a Kisvárdai Tankerületi Központ jelentős pénzügyi támogatásával.
Könyvtárfejlesztés 2020 keretén belül vásárolt dokumentumok
Az érettségire felkészítő segédanyagok, az emelt szóbeli vizsgák irodalma a könyvtári állományban prioritást élvez. 11000 kötetet számláló állományunk (szépirodalom, szakirodalom, idegen nyelvi szótárak, CD-k, szókártyák, DVD filmek, hangoskönyvek, zenei CD-k) mellett a tankönyvek nyilvántartása is feladatunk. Fontos küldetésünk, hogy a kollégiumi letéti könyvtár is gyarapodjon. Az utóbbi évek során szép számú könyvet helyeztünk el a kollégiumban.
Állományunk Huntéka rendszerben feldolgozásra került: a klasszikus és kortárs szépirodalom és az igényes szakirodalmi állomány vonalkóddal lett ellátva, és szabadon kereshető az adatbázisban, megkönnyítve iskolánk diákjainak és pedagógusainak a könyvtár állományában való eligazodást. Nyilvántartja az információhordozó lelőhelyét és példányára vonatkozó adatait. Automatizálja az állomány naprakész ellenőrzését és az intézmény kölcsönzési politikájának megfelelően koordinálja az információhordozók szolgáltatását. A Kisvárdai Tankerületi Központ támogatásával a Monguz Kft. lehetőséget biztosít iskolai könyvtárunknak Qulto – Iskolai Huntéka integrált könyvtári rendszer felhőalapú szolgáltatására. A felhőalapú szolgáltatás számos előnnyel rendelkezik a hagyományos szerveren tárolt szolgáltatással szemben: jobb teljesítményű, gyors, megbízható, frissíthető, bővíthető és költségkímélő.
Gimnáziumunk könyvtára az elmúlt években nagy figyelmet fordított az állomány gyarapítására. Igyekeztünk kihasználni minden lehetőséget, mellyel kedvezményes áron juthattunk az anyanyelvi kompetencia fejlesztését segítő a magyar nyelv mai állapotát leíró új kézikönyvekhez, új szótárakhoz, munkafüzetekhez, valamint az idegen nyelvi kompetencia fejlesztését segítő szótárakhoz. Könyvtári pályázatok útján számos alkalommal bővült állományunk: Lőrincze Lajos könyvtárbővítési pályázat, Wekerle Sándor könyvtári állománygyarapítási pályázat, Kazinczy Ferenc könyvpályázat, melynek eredményeként 88 szakkönyvvel gazdagodott állományunk.
Könyvtárbővítési pályázat keretében vásárolt dokumentumok 2020-ban
Az Országos Könyvtári Napok rendezvénysorozat keretében iskolai könyvtárunk is kapcsolódott egy, a környezettudatosságot hirdető pedagógiai innovációba az Ültess fát, olvass alatta könyvet országos pályázathoz. Kettős volt a cél, az egyik, hogy megpróbáljuk felhívni a figyelmet a környezettudatosságra, a környezetvédelemre, a klímaváltozásra, a másik pedig, hogy az ültetéshez kapcsolódó programokkal népszerűsítsük az olvasást, hiszen a könyvtárpedagógia egyik legfontosabb célkitűzése az olvasás fejlesztése, és magának az olvasásnak a népszerűsítése.
A képzőművészeti pályázat plakátja A képzőművészeti pályázat szórólapja
Az iskolai könyvtár „Ültess fát a Besi parkban, olvass alatta könyvet” címmel képzőművészeti pályázatot hirdetett, melyre 16 színvonalas alkotás érkezett, melyeket két kategóriában díjaztak a zsűri tagjai.
I.kategória: Absztrakt ábrázolás
- helyezett: Nagy Vanessza, 12. c – FAragatlan című alkotás
- helyezett: Kovács Nóra 12. e – Itt sem maradt semmi című alkotás
- helyezett: Nyírlaki Dominika 9/AJTP – Fordított világ című alkotás
II. kategória: Objektív ábrázolás
- helyezett: Kovács Abigél 12. e – A nyugalom szigete című alkotás
- helyezett: Szász Arabella 9. a – Az élet könyve című alkotás
- helyezett: Kohan Ágnes 9/AJTP – Sokszínű fám című alkotás
Különdíjban egy különleges pirográf technikával készült munkát díjazott a zsűri: Turcsik Roland 10. e – Semmi extra című fából készült képét.
A képzőművészeti pályázaton díjazott tanulók
Az eredményhirdetést követően a Besi parkba egy ezüst juharfa ültetésével hívtuk fel a figyelmet a természetvédelemre, környezettudatosságra.
Az ezüst juharfa ültetése a Besi parkjában
A jövő egyetemistáinak kinevelésében fontos szerep jut a könyvtárhasználati kompetenciák kialakításának, melyre lehetőséget teremt a Bod Péter Országos Könyvtárhasználati verseny. A felkészítés és versenyzés során megalapozhatjuk azt a tudást, mellyel diákjaink kellő jártasságot szerezhetnek a különböző könyvtárak használatához, az élethosszig tartó tanuláshoz. Tanulóink általában eredményesen szerepelnek ezeken a megmérettetéseken is, melyet megyei I. II. III. helyezések is bizonyítanak.
Balogh Dorina a 2019/2020-as tanévben megyei III. helyezést ért el
Minősített Tehetséggondozó Műhelyként gimnáziumunkban kiemelt szerepet kap a tudatos olvasóvá nevelés, melyben az iskolai könyvtár a digitális kultúra előretörésével párhuzamosan fontos feladatot lát el. Hiszen: „…a hasznos tudományokkal nem csupán felszínesen érintkezve, hanem – amennyire életkoruk engedi – alaposan elmélyülve kell foglalkozniuk, ez azonban aligha érhető el a legjobb könyvek állandó tanulmányozása nélkül.” A Ratio Educationis ezen gondolata a 21. században is aktuális és a Z generáció oktatásánál iránymutatást ad gimnáziumi könyvtárunk működéséhez.